Kwas hialuronowy to najpopularniejszy i najczęściej stosowany składnik w kosmetyce. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.

Kwas hialuronowy – charakterystyka 

Kwas hialuronowy, w skrócie HA (ang. Hyaluronic Acid), jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w skórze pod postacią soli sodowej. Decyduje o tym, że skóra jest sprężysta, jędrna i miękka. Każdego dnia ⅓ całkowitej zawartości HA w naszym organizmie ulega rozpadowi a na jego miejscu pojawiają się nowe cząsteczki. Co więcej, od 25. roku życia, jego zawartość w skórze zaczyna stopniowo maleć, powodując suchość i wiotkość skóry oraz pojawienie się pierwszych zmarszczek. Kwas hialuronowy ulega niemal całkowitemu zanikowi około 80. roku życia. 

Kwas hialuronowy – właściwości

Główną cechą HA jest jego higroskopijność, czyli umiejętność wiązania wody. Cząsteczki kwasu hialuronowego w kontakcie z wodą potrafią zwiększyć swoją objętość nawet o 1000 razy, wiążąc wilgoć w skórze właściwej. Potocznie – HA działa jak gąbka. Ten fakt spowodował, że stał się on cennym i pożądanym w kosmetyce składnikiem. Wykorzystywany jest przeważnie przy produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry takich np. jak kremy nawilżające i ochronne, maseczki, balsamy do ciała, żele do mycia, toniki. Stosuje się go także jako składnik preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Występuje jako pozyskiwany metodami biotechnologicznymi proszek, który po dodaniu wody tworzy przezroczysty żel. HA używa się jako wypełniacza do uzupełnienia ubytków tkankowych, nadania objętości skórze, wygładzenia zmarszczek, powiększenia i wymodelowania ust, natychmiastowego nawilżeni skóry. 

Kwas hialuronowy –  zastosowanie 

Za sprawą właściwości kwasu hialuronowego znalazł on szerokie zastosowanie w kosmetyce. Kosmetyki z jego zawartością zapobiegają utracie wody ze skóry, skutecznie ją nawilżają oraz tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną. Ze względu na fakt, że makrocząsteczki HA naturalnie występują w ludzkim organizmie, jego zastosowanie w kosmetyce jest bezpiecznie i obarczone niewielkim ryzykiem reakcji alergicznej, uszkodzeń czy podrażnień. Kwas hialuronowy stanowi także bazę wielu kropli do oczu czy płynów do soczewek kontaktowych, ze względu na jego właściwości łagodzące i nawilżające. Badania wskazują także, że HA może pomagać w leczeniu stanów zapalnych i ran po operacjach szyjki macicy czy pochwy. Najczęściej możemy jednak spotkać go w drogeriach, w składach kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry.