Jak rozpoznać suchą skórę? Nie ma w tym nic trudnego. Skóra sucha jest matowa, pozbawiona połysku, a po umyciu ściąga się i napina. Jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Na takim typie cery najszybciej pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Jak dbać o suchą skórę?
Zbyt mała ilość sebum i lipidów, cienka warstwa ochronna, zimne, suche lub gorące powietrze, promieniowanie słoneczne, niewłaściwa pielęgnacja i dieta. To tylko część z czynników, które prowadzą do tego, że twoja cera przesusza się. U niektórych osób suchość skóry bywa wrodzona. Wahania poziomu hormonów również doprowadzają do tego, że cera traci zbyt dużą ilość wody. Czy wiedziałaś, że najczęściej skóra sucha występuje u osób z jasną karnacją?
Czy wiedziałaś, że wyróżnia się kilka typów cery suchej?
Są to: skóra bardzo sucha (szybko łuszczy się, jest szorstka i napięta, swędzi), skóra wrażliwa (mocno wysuszona i skłonna do podrażnień) i skóra sucha (osoby, które mają taki rodzaj cery, zmagają się z uczuciem ściągnięcia i szczypania). Rozróżnia się też skórę odtłuszczoną i odwodnioną. Skóra odtłuszczona pozbawiona jest odpowiednio grubej warstwy lipidowej. Natomiast przyczynami odwodnienia skóry są zaburzenia wydzielania potu i braku właściwego poziomu wody lub innych naturalnych substancji nawilżających.
Jak dbać o skórę suchą?
Stosuj kosmetyki z zawartością składników nawilżających i natłuszczających. Chodzi tu o mocznik, kwas hialuronowy, koenzym Q10. Unikaj preparatów wyprodukowanych na bazie alkoholu. Przydadzą ci się też kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Do demakijażu używaj mleczek, płynów dwufazowych i emulsji o delikatnej konsystencji. A jakich błędów nie popełniać podczas pielęgnacji cery suchej? Złuszczanie skóry gruboziarnistymi peelingami lub stosowanie silnie działających preparatów chemicznych może podrażnić cerę. Chlorowana woda i mydło mają działanie wysuszające. Mocne pocieranie skóry ręcznikiem również może spowodować uszkodzenia naskórka.
Dodaj komentarz